Ipard Çerçevesinde Kırsal Turizm Sektörü Çalıştayı

06 Mayıs 2020

TAIEX kapsamında Avrupa Komisyonunun finansman desteği ile düzenlenen “IPARD Çerçevesinde Kırsal Turizm Sektörü Çalıştayı” Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Hakan Kalender’in açılış konuşmasıyla Çanakkale’de başladı.

Çalıştaya Avrupa Birliği Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra aday ülkeler Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve potansiyel aday ülkeler Bosna-Hersek ve Kosova’nın temsilcileri katılım sağladı.

Polonya, Hırvatistan, Letonya ve İrlanda’dan da katılımcıların yer aldığı çalıştayda ilk olarak TKDK Başkanı Hakan Kalender konuşmasını yaptı.

Dünyadaki gelişmelerin turizm konseptini değiştirdiğine dikkat çeken Kalender, şöyle konuştu:

“Dünyadaki kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, günümüzde turizm konseptini de değiştirmektedir. Bu değişim, alternatif turizm bağlamında farklı ve yeni turizm aktivitelerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çerçevede; kırsal turizm de önemli alternatiflerden birisidir. Geleneksel kültürlerin zenginliği ve doğal kaynaklar, günümüzde insanları sahil turizminden iç bölgelerdeki kırsal destinasyonlara da yönlendirmektedir.”

Çalıştayın gerçekleştirildiği Çanakkale ili özelinde de açıklamalar yapan Kalender, “Dünyanın ilk 20 ekonomisi içinde yer alan Türkiye, tarihi, kültürü, misafirperverliği ile binlerce yıldır barış içinde yaşanan, huzurlu ve güvenli bir ülkedir. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılı Truva Yılı olarak ilan edilmiştir. Truva’nın merkezi olan Çanakkale ise, Türkiye’nin hem tarihi hem de coğrafi anlamda önemli merkezlerinden birisidir.  Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Çanakkale, tarihte birçok devlete ev sahipliliği yapmış, Asya ve Avrupa gibi iki kıtanın kesişme noktasında olan, tarım ve turizm potansiyeli yüksek önemli bir ilimizdir.” dedi. 

Türkiye’deki turizm potansiyelinin önemine de değinen Başkan Kalender, 2017 yılında Türkiye’nin dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 6. sırada, Avrupa’da ise 4. sırada yer aldığı belirtti.

IPARD Programı kapsamında 600 kırsal turizm tesisi projesinin desteklendiğini ve bu desteklerin hız kesmeden devam edeceğini ifade eden Kalender, çalıştay süresince IPARD programı kapsamında kırsal turizm alanında gerçekleştirilen faaliyetlerin ve edinilen tecrübelerin katılımcılarla paylaşılacağını söyledi.

İki gün boyunca gerçekleştirilecek olan çalıştayda ülke temsilcileri kırsal turizm sektörünü değerlendirerek bu alanda yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunacak.

 

 

Test

Form Gönderimi

Tamam